Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Czym jest kalenica dachu i jakie pełni funkcje?
Czym jest kalenica dachu i jakie pełni funkcje?

Czym jest kalenica dachu i jakie pełni funkcje?

Wyróżnia się kilka obowiązkowych części składowych dachu, które wzajemnie się uzupełniają i razem tworzą spójną całość, chroniąc wnętrze obiektu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Warto poznać specyfikę tych elementów, zwłaszcza jeśli buduje się nowy dom albo przeprowadza się remont. Tym razem nieco bliżej przyjrzymy się kalenicy dachu. Co to takiego? Jakie rodzaje wyróżniamy? Czy ten fragment konstrukcji wieńczącej budynek pełni wyłącznie funkcję praktyczną, czy też równocześnie ma wpływ na estetykę? Już teraz sprawdź, dlaczego tak ważny jest prawidłowy montaż kalenicy.

Kalenica dachu – co to jest?

Kalenica w budownictwie jest określana również jako: linia szczytowa, grzbiet, kipa albo wierzch. To pozioma linia, swego rodzaju szczyt, na którym spotykają się dwie przeciwległe płaszczyzny dachu, a więc przecinają się połacie dachowe. Tego typu krawędź występuje zarówno w przypadku klasycznych dachów dwuspadowych, jak i tych wielospadowych. Konstrukcja kalenicy sprawia, że mówi się o kalenicy głównej (ulokowanej najwyżej) oraz kalenicach narożnych (to linie przecięcia skośnych krawędzi połaci).

Czy kalenica dachu jest ważna? Poznaj jej funkcje!

Charakteryzowana część składowa konstrukcji dachu, jako newralgiczny punkt, odgrywa w praktyce niebagatelną rolę. I to pod wieloma względami. Najważniejsze funkcje kalenicy dachu to:

  • Wentylacja: Kalenica pełni ważną funkcję zwłaszcza w zakresie efektywnej wentylacji przestrzeni dachowej. Dzięki prawidłowo zamontowanym akcesoriom, jak taśmy wentylacyjne czy kominki wentylacyjne, umożliwiony zostaje swobodny przepływ powietrza, co zapobiega kondensacji wilgoci pod pokryciem dachowym. Brak odpowiedniej cyrkulacji może prowadzić do problemów z pleśnią, gniciem konstrukcji dachowej oraz zmniejszeniem skuteczności zainstalowanej termoizolacji.
  • Uszczelnienie: Jednocześnie kalenica zabezpiecza przed wnikaniem wody deszczowej, śniegu oraz kurzu do wnętrza budynku. Wszystko dlatego, że właściwie dobrane i zamontowane materiały uszczelniające skutecznie chronią dach przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
  • Stabilizacja konstrukcji: Jako najwyższy punkt dachu, kalenica łączy połacie i wzmacnia całą konstrukcję. To ważne dla utrzymania stabilności całego budynku, zwłaszcza w przypadku dachów o dużej powierzchni.
  • Estetyka: Oczywiście kalenica jest również elementem dekoracyjnym, ponieważ znajduje się w wyeksponowanym, dobrze widocznym miejscu. Wybór odpowiednich elementów wykończeniowych, takich jak gąsiory, wpływa na wygląd całego dachu, nadając mu spójny i estetyczny charakter, a nawet wyróżniając go na tle najbliższego sąsiedztwa.

Co warto wiedzieć o kalenicy dachu? Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje pokazują, że kalenica dachu to kluczowy element konstrukcyjny, który pełni wiele ważnych funkcji. Dodatkowo pozwala obliczyć wysokość budynku, na jakim się znajduje. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niezależnie od rodzaju dachu, właściwie zamontowana kalenica wpływa na trwałość i funkcjonalność całej konstrukcji, chroniąc przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy więc pamiętać, aby podczas planowania budowy lub remontu dachu zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie tej części konstrukcji oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów, które zapewnią trwałość i bezpieczeństwo dachu na długie lata, zapobiegną też wystąpieniu problemów eksploatacyjnych.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl