Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?
Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?

Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?

Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że dach na domu jednorodzinnym czy jakimkolwiek innym budynku to wieloelementowa konstrukcja, w której każda część ma swoje własne zadanie do wykonania. Ważnym punktem tego systemu jest między innymi warstwa wstępnego krycia, która choć niewidoczna z zewnątrz obiektu budowlanego, ma niebagatelne znaczenie. Co trzeba wiedzieć na jej temat? Za co w głównej mierze odpowiada wskazany element dachu? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, dokonując zakupu materiału, z którego się go wykona? Podpowiadamy!

Warstwa wstępnego krycia dachu – definicja

Warstwa wstępnego krycia dachu to tak zwana ochronna warstwa podkładowa, potrzebna, żeby uszczelnić pokrycie zasadnicze. Konieczność zaistnienia takiego podwójnego systemu wynika ze specyfiki panującego w Polsce klimatu. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje warstw wstępnego krycia. Najczęściej ta kategoryzacja wiąże się z typem materiału, z jakiego wykonuje się opisywany element konstrukcji dachowej – zwykle w tym celu wykorzystuje się papę, folię albo membranę (ta ostatnia opcja cieszy się obecnie największą popularnością). Na wybór konkretnego rozwiązania ma wpływ między innymi: kąt nachylenia połaci, typ zastosowanego pokrycia dachowego, czy charakter poddasza domu (użytkowe lub nieużytkowe), należy więc wcześniej przeanalizować wady i zalety każdego wariantu.

Jaką rolę odgrywa warstwa wstępnego krycia dachu?

Warstwa wstępnego krycia dachu ma za zadanie na przykład: zagwarantować właściwą wodoszczelność, zapewnić paroprzepuszczalność, osłonić przed przenikaniem wiatru, zadbać o efektywną wentylację pomieszczeń w budynku, czy skutecznie zabezpieczyć materiały termoizolacyjne (np. wełnę mineralną) i elementy konstrukcyjne dachu przed pochodzącą z zewnątrz wilgocią (chociażby z deszczówki albo topniejącego śniegu). Widać więc, że niewykonanie warstwy wstępnego krycia to błąd, który w przyszłości przyniesie negatywne konsekwencje oraz z całą pewnością wygeneruje dodatkowe koszty, jakich oczywiście lepiej uniknąć.

Warstwa wstępnego krycia jako kluczowy element konstrukcji dachu

Już teraz wiesz, dlaczego dobra warstwa wstępnego krycia okazuje się w praktyce tak istotna. Trzeba jednak mieć świadomość, że ta część składowa dachu spełni wszystkie przypisane jej funkcje, jeśli materiał, z jakiego zostanie wykonana, będzie prawidłowo dopasowany (między innymi do czynników takich jak: specyfika konkretnej konstrukcji, a nawet typowe dla danej okolicy warunki atmosferyczne), ale równocześnie zadba się o staranny montaż. Produkt, w który się zainwestuje, powinien pochodzić od sprawdzonego producenta, a przy tym warto, aby wyróżniał się odpornością na promieniowanie UV, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką jakością potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Z kolei profesjonalną instalacją musi zająć się doświadczona ekipa fachowców, która ma na koncie wiele takich realizacji, doskonale zna najlepsze techniki i zasady układania warstw wstępnego krycia oraz jest wyposażona w specjalistyczne narzędzia, dzięki czemu przeprowadzi wymagane prace zgodnie ze sztuką dekarską, stawiając na ekstremalną wręcz precyzję. W rezultacie uda się zapewnić długoterminową ochronę oraz przedłużyć żywotność całej konstrukcji, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl