Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Dach jednospadowy – konstrukcja, zalety i wady, zastosowanie
Dach jednospadowy – konstrukcja, zalety i wady, zastosowanie

 

Dach jednospadowy – konstrukcja, zalety i wady, zastosowanie

Rodzaje dachów we współczesnym budownictwie wyróżnia się zwykle na podstawie dwóch podstawowych kryteriów – materiału wykorzystanego do ich wykonania albo zastosowanej konstrukcji. W tym drugim przypadku wskazuje się między innymi na dach płaski, dwuspadowy, wielospadowy oraz jednospadowy. Teraz nieco bliżej przyjrzymy się tej ostatniej z wymienionych opcji. Co wyróżnia ją pośród pozostałych rozwiązań, jeśli chodzi o formę, jaką przyjmuje najwyżej położony element budynku? Kiedy budowa dachu jednospadowego okazuje się strzałem w dziesiątkę? Jeśli zastanawiasz się, na czym trzeba najbardziej się skupić, aby dobrze go wykonać – zapraszamy do lektury. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Co to jest dach jednospadowy?

Dach jednospadowy (pulpitowy, jednopołaciowy) można rozpoznać po jednej skośnej połaci dachowej oraz pojedynczym okapie i kalenicy, co potwierdza, że ma on nieskomplikowaną strukturę. Takie zadaszenie jest oparte na najwyższej ścianie budynku (tzw. pulpitowej), a do jego wykonania używa się na przykład blachodachówkę lub blachę trapezową, czyli materiały dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, co daje szerokie pole do popisu. Dach jednospadowy to wariant stanowiący często alternatywę dla dachu płaskiego.

Zalety i wady dachów jednospadowych

Charakterystyczna konstrukcja dachu jednospadowego sprawia, że podobnie jak niemal każde inne rozwiązanie budowlane, ma on zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Do atutów zalicza się na przykład: niższy koszt budowy, szybsze tempo realizacji inwestycji związane z prostotą wykonania, optymalne zagospodarowanie poddasza użytkowego, uniwersalność zastosowania, atrakcyjny i nieszablonowy design, brak konieczności instalowania dodatkowego odwodnienia, efektywność energetyczną, czy możliwość montażu paneli fotowoltaicznych. Z kolei na liście mankamentów umieszcza się między innymi kwestie związane z negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, a więc ryzyko zalegania śniegu na połaci dachowej i niską odporność na silne podmuchy wiatru (oba te zjawiska są zauważalne przy konstrukcjach o zbyt małym nachyleniu).

Gdzie sprawdzi się dach jednospadowy?

Projekty domów z dachem jednospadowym zyskują na popularności i najczęściej przyciągają uwagę osób, którym podoba się styl nowoczesny w architekturze, gdzie prym wiodą geometryczne bryły, prosta forma i minimalizm. Co ciekawe, dachy pulpitowe znajdują zastosowanie w wielu typach budynków (zwłaszcza tych wąskich i długich, usytuowanych blisko granicy działki, gdzie trzeba zadbać, żeby woda opadowa nie spływała na posesję sąsiada). Można je dostrzec nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych i przybudówek do nich, ale też na wolnostojących garażach, magazynach, halach przemysłowych, czy obiektach rekreacyjno-wypoczynkowych (altany, wiaty lub domki letniskowe).

Dach jednospadowy – czy to dobry pomysł? Podsumowanie

Już teraz wiesz, jakie są charakterystyczne cechy dachu jednospadowego oraz jego plusy i minusy. Dzięki zaprezentowanym powyżej informacjom masz szansę na to, żeby ocenić z własnej perspektywy opisywane rozwiązanie i podjąć trafną decyzję dotyczącą tego, czy taka dość specyficzna konstrukcja rzeczywiście zda egzamin w przypadku obiektu, który budujesz lub remontujesz. To długoterminowa inwestycja, dlatego nie warto się spieszyć, tylko należy wszystko dobrze przemyśleć, uwzględniając chociażby kwestie związane z funkcjonalnością, preferencje estetyczne oraz zgromadzony na ten cel budżet. Wtedy całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, a rezultat będzie zgodny z oczekiwaniami.

 

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl