Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Jak czyścić i konserwować rynny?

Jak czyścić i konserwować rynny?

Orynnowanie, jeśli zostanie poprawnie zamontowane i będzie poddawane regularnym zabiegom konserwującym, może spełniać swoje podstawowe funkcje, a więc zbierać i odprowadzać wodę opadową. Jego sprawne działanie jest ważne również z punktu widzenia estetyki konkretnego budynku. Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie rynien? Kiedy warto przeprowadzać przegląd systemu rynnowego? Dlaczego te rutynowe kontrole mają aż tak duże znaczenie w praktyce? Podpowiadamy, jak dbać o ten element dachu, aby jego bezawaryjna eksploatacja mogła trwać przez długi czas!

Jak udrożnić i wyczyścić rynny?

Sprawdzanie stanu technicznego orynnowania pozwala zweryfikować, czy rynny, rury spustowe i odpływy są stabilnie zamocowane, szczelne oraz drożne. Tego typu oględziny rozpoczyna się od starannego wyczyszczenia tych elementów z brudu obciążającego je swoim ciężarem. Rynny znajdują się dość wysoko, dlatego w celu usunięcia z nich nagromadzonych tam zabrudzeń (chociażby kurzu, piasku, błota, kamieni, liści, żołędzi, kasztanów, szyszek, czy połamanych gałązek), trzeba zwykle skorzystać z drabiny albo rozstawionego przy ścianach rusztowania. Czyszczenie rynien (po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie) musi odbywać się z wykorzystaniem dostosowanych do tego przyrządów (np. szczotek z krótkim lub teleskopowym trzonkiem, czy też myjki ciśnieniowej). Lepiej nie sięgać tu po ostre przedmioty, które mogłyby naruszyć powłokę ochronną charakteryzowanego elementu dachu. Wnętrze rynien można przepłukać wodą, nalewając ją z wiadra lub za pomocą węża ogrodowego.

Kolejny krok, jaki należy uczynić wykonując przegląd systemu rynnowego, to konserwacja. Niepokój powinny wzbudzić zarysowania, pęknięcia, dziury, czy inne uszkodzenia mechaniczne i przecieki, które trzeba na bieżąco naprawiać. Aby tego dokonać, poleca się stosować specjalne środki uszczelniające.

Konserwacja systemu rynnowego – jak często ją wykonywać?

Przegląd orynnowania powinien być przeprowadzany systematycznie, dzięki temu szybciej i z większą łatwością przeprowadzi się takie prace. Pozwoli to niemal od razu wykryć ewentualne mankamenty całej konstrukcji (na przykład nieszczelności) i usunąć pojawiające się awarie, zapobiegając występowaniu dalszych, jeszcze bardziej rozległych uszkodzeń. Dobrze, jeśli czyszczenie rynien będzie miało miejsce przynajmniej dwa razy do roku – późną jesienią oraz wczesną wiosną. Twój dom znajduje się obok lasu albo w jego bliskim otoczeniu rosną pojedyncze drzewa liściaste lub iglaste? Najprawdopodobniej przegląd systemu rynnowego będzie musiał mieć miejsce jeszcze częściej.

Przegląd i czyszczenie rynien – podsumowanie

Podsumowując, regularny przegląd systemu rynnowego to obowiązek, o którego realizacji należy pamiętać, aby uniknąć szkód na dachu, elewacji, jak i wewnątrz budynku mieszkalnego, czy obiektu użytkowego. Wykonując wszelkie prace związane z tym zadaniem, trzeba zwracać uwagę nie tylko na skuteczność działań, ale i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z usług profesjonalistów dysponujących wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem i niezbędnymi narzędziami.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl