Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Jak wybrać dach odporny na silny wiatr?

Jak wybrać dach odporny na silny wiatr?

Obserwacja otaczającej nas rzeczywistości pozwala dostrzec, że klimat w Polsce się zmienia. Coraz częściej mamy do czynienia z burzami i nawałnicami, podczas których głównym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz posiadanego przez nich mienia jest porywisty, wręcz huraganowy wiatr, a nawet trąby powietrzne. Dodatkowo można wskazać regiony kraju (szczególnie te nadmorskie i górskie), w których silne podmuchy są niemal codziennością, a prawdopodobieństwo gwałtownych wichur jest największe. Mieszkańcy tych terenów oraz osoby, które chcą zabezpieczyć posiadany dobytek, muszą z wyprzedzeniem przygotować się na ewentualne zagrożenie, budując solidny dom, złożony ze starannie zamontowanych elementów. Sprawdź, jak stworzyć dach odporny na wiatr, któremu nie będą zagrażały ekstremalne zjawiska pogodowe!

Konstrukcja dachu odporna na wiatr – charakterystyka

Mając świadomość na temat istnienia stref wiatrowych oraz tego, kiedy wiatr może zerwać dach, należy wykazać się sporą rozwagą zarówno projektując taką konstrukcję, jak i mocując jej części składowe. Kluczowe w tym kontekście pozostaje zwrócenie uwagi na wysokość obiektu, uwzględnienie usytuowania domu, przeprowadzenie prawidłowych obliczeń, wykonanie wytrzymałej więźby oraz zastosowanie się do tak zwanych dobrych praktyk, pozwalających przygotować się na niszczycielskie porywy wiatru. Kąt nachylenia i kształt dachu a wiatr – skupienie się na tej zależności również jest niezwykle istotne, jeśli chce się zapobiec jego zerwaniu. Ten żywioł oddziałuje bowiem dwojako: siłami parcia oraz ssącymi, których układ jest zróżnicowany w zależności od stopnia nachylenia połaci dachowej.

Jaki rodzaj pokrycia jest odporny na silny wiatr?

Z zagrożeniem w postaci silnego wiatru najlepiej radzą sobie dachy, które wykonane są z cięższych materiałów pokryciowych. W związku z tym poleca się stosować dachówki o większej wadze, zatem ceramiczne oraz cementowe. Tam, gdzie silne wichury występują najczęściej, lepiej zrezygnować z lekkich blachodachówek lub blachy trapezowej.

Dodatkowe zabezpieczenie strategicznych punktów – w jaki sposób wzmocnić dach?

W konstrukcji dachu można wskazać kilka stref najbardziej narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych (w tym oczywiście wiatru). Do tej grupy zalicza się przede wszystkim miejsca, w których poszczególne części połaci dachowych łączą się ze sobą. Są to również okolice włazów, okien i komina – tutaj każdy detal ma znaczenie. Dlatego wykonując prace montażowe, trzeba skupić się zwłaszcza na zastosowaniu trwałych mocowań uszczelniających (na przykład w postaci profesjonalnych klamer, spinek, gwoździ, śrub i wkrętów). Wśród przydatnych akcesoriów wymienia się również membranę lub specjalną taśmę dekarską. Widać więc, że wyeliminowanie najsłabszych ogniw na tym elemencie budynku odgrywa niebagatelną rolę w kontekście jego późniejszej eksploatacji. Zastosuj te ulepszenia, a dach będzie służył Ci przez długi czas.

Montaż dachu odpornego na wiatr – podsumowanie

Dach kontra wiatr – już teraz wiesz, jak postępować i na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz, aby to Twój dom wygrał walkę z tym żywiołem. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z koniecznością dokonywania skomplikowanych i kosztownych napraw uszkodzonej konstrukcji dachowej. Zainwestuj w dach odporny na wichury, złożony z wysokogatunkowych części składowych oraz zainstalowany z najwyższą starannością. Kierując się w praktyce zaprezentowanymi wytycznymi, budynek mieszkalny zajmowany przez Twoją rodzinę będzie funkcjonalnym i bezpiecznym schronieniem dla wszystkich jej członków.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl