Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Jakie są typy dachów w domach jednorodzinnych?

Jakie są typy dachów w domach jednorodzinnych?

Jednym z kluczowych zagadnień, z którym trzeba zmierzyć się podczas tworzenia projektu dachu, jest wybór jego kształtu. Podjęta na tym etapie decyzja niesie za sobą daleko idące konsekwencje – bezpośrednio wpływa na wygląd i funkcjonalność tego elementu oraz warunkuje koszt takiej inwestycji. Już teraz sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje dachów i poznaj parametry, które pozwalają je od siebie odróżnić.

Dach dwuspadowy – charakterystyka

Jak wygląda dach dwuspadowy (określany także jako dwupołaciowy, siodłowy lub szczytowy)? Już sama jego nazwa wskazuje, że tworzą go dwie przeciwległe połacie, które mogą mieć różny kąt nachylenia i połączone są dzięki kalenicy. W polskiej rzeczywistości jest to najpopularniejsze rozwiązanie, z jakim można spotkać się w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych o klasycznej bryle. Do głównych atutów dwuspadowych dachów zalicza się: prostą konstrukcję, przystępną cenę, łatwość wykonania oraz możliwość wygodnego doświetlenia poddasza za pomocą okien dachowych lub tych zamontowanych na trójkątnych ścianach bocznych zwanych szczytami.

Dach czterospadowy – podstawowe cechy

Czym wyróżnia się dach czterospadowy (czteropołaciowy, zwany też kopertowym albo namiotowym)? Tworzą go dwa zestawy podwójnych, przeciwlegle usytuowanych połaci o identycznym stopniu nachylenia – jedna para jest trójkątna, natomiast druga ma kształt trapezu. Podstawowe atuty dachu czterospadowego to wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferyczne (np. silnych porywów wiatru) oraz pozytywny wpływ na estetykę budynku. Ten rodzaj dachu ma wady takie jak ograniczona możliwość zaadaptowania poddasza, czy dość wysoka cena (widać więc, że nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń).

Czy są dachy jednopołaciowe?

Dach jednospadowy nazywany jest również pulpitowym. Ma tylko jedną połać, opartą na najwyższej ścianie konkretnego budynku i przyjmującą zwykle kształt prostokąta. Taka nieskomplikowana konstrukcja bezpośrednio przyczynia się do zminimalizowania kosztów związanych z jego wybudowaniem. Gdzie wykorzystuje się ten typ dachu? Najczęściej można go spotkać nie tyle na obiektach mieszkalnych, ale zwłaszcza w przypadku wolnostojących garaży, przybudówek lub małych budynków gospodarczych (szczególnie tych długich i wąskich).

Czym wyróżniają się płaskie dachy?

Dach płaski (nazywany także stropodachem) to najprostsze i najtańsze ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Charakterystyczna jest dla niego żelbetowa konstrukcja oraz spadek połaci wynoszący zaledwie kilka stopni. Ten rodzaj dachu wykorzystuje się przede wszystkim w celu efektywnego zwieńczenia nowoczesnych budynków o prostej bryle, które pełnią rolę obiektów użyteczności publicznej. Płaski dach może zostać zagospodarowany w atrakcyjny sposób – na przykład poprzez stworzenie na nim tarasu widokowego lub czegoś na wzór wysoko usytuowanego ogrodu. Za jego wadę uznaje się konieczność zagwarantowania odpowiedniej wentylacji umożliwiającej cyrkulację powietrza, niezbędne jest także regularne odśnieżanie dachu w zimie.

Dach mansandrowy – co to takiego?

Dach mansandrowy to przykład dwukondygnacyjnego dachu łamanego. Taka skomplikowana konstrukcja jest typowa dla budownictwa na terenie Górnego Śląska. W tym przypadku połacie składają się z dwóch części. Górna płaszczyzna ma mniejszy kąt nachylenia, a dolna jest stroma, niemal pionowa. Taki typ dachu pozwala efektywnie wykorzystać całą przestrzeń dostępną na poddaszu budynku.

Rodzaje dachów – podsumowanie

Na podstawie zaprezentowanego powyżej zestawienia i obserwacji wyglądu domów, czy innych obiektów widać, że są różne rodzaje dachów. Ten element zwieńczający budynek może mieć zarówno regularny, jak i nieregularny kształt. Dzięki temu istnieje możliwość, aby konkretne typy konstrukcji dachów dopasować do aktualnych trendów architektonicznych, wymogów zagospodarowania przestrzennego, indywidualnych upodobań oraz budżetu, jakim się dysponuje.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl