Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Kiedy należy zgłosić wymianę pokrycia dachowego?

Kiedy należy zgłosić wymianę pokrycia dachowego?

Istnieje co najmniej kilka sytuacji, w których ludzie decydują się wymienić stary dach na nowy (zarówno całą połać, jak i tylko jej fragmenty). Niekiedy taka potrzeba zachodzi, gdy w związku z upływem czasu pogorszeniu ulegają główne parametry techniczne pokrycia. Czasem zmuszają do tego popełnione wcześniej błędy montażowe. Inną okoliczność stanowią zmiany architektoniczne w budynku, wynikające chociażby z chęci zaadaptowania poddasza na powierzchnię użytkową lub dobudowania garażu. Remont dachu jest konieczny również wtedy, gdy uszkodzi go grad lub silny wiatr, czyli inicjatywę przejmą skutki tak zwanego zdarzenia losowego. Jakich formalności należy dopełnić w związku z przeprowadzaniem takich prac? Czy konieczne jest zgłoszenie wymiany dachu i zdobycie pozwolenia? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby działać zgodnie z obowiązującym prawem.

Czy wymiana dachu wymaga pozwolenia?

Jak klasyfikowana jest wymiana dachu? W świetle obowiązujących przepisów takie przedsięwzięcie zalicza się do robót budowlanych. Gdzie zgłosić wymianę dachu? Osoby zamierzające przeprowadzić w swoim domu te prace, są zobligowane do uczynienia tego w siedzibie właściwego starostwa powiatowego lub urzędu miasta, a dokładniej w ich wydziale architektoniczno-budowlanym. W tym celu uzupełnia się odpowiedni formularz (pozwalający scharakteryzować m.in. rodzaj i zakres działań oraz metody realizacji), a także przygotowuje wymagane załączniki. Trzeba zrobić to co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Od tego momentu należy odczekać kolejne 30 dni. Jeżeli przez ten czas uprawniony organ administracyjny nie wniesie sprzeciwu, oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymiana pokrycia dachowego mogła się rozpocząć.

Remont dachu i związane z tym formalności – co warto wiedzieć?

Trzeba mieć świadomość, że niekiedy samo zgłoszenie nie wystarcza, a konieczne okazuje się uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to wymagane chociażby w przypadku naprawy więźby dachowej, zmiany kształtu dachu, podnoszenia ścian kolankowych i szczytowych, wstawiania okien połaciowych, czy podczas tworzenia pomieszczeń mieszkalnych na nieużytkowanym dotąd strychu – wszystkie te prace oddziałują na wygląd konstrukcji dachowej. Analogiczny obowiązek występuje zawsze wtedy, gdy w grę wchodzą roboty budowlane dokonywane w budynkach, które są wpisane do oficjalnego rejestru zabytków lub objęte ochroną konserwatorską. Podobnie wygląda to w tak zwanych bliźniakach, jak i domach w zabudowie szeregowej.

Żadnych działań urzędowych nie trzeba podejmować, gdy przeprowadza się bieżącą konserwację polegającą na dokonywaniu napraw dachu. Identyczna sytuacja ma miejsce także podczas remontu, który stanowi odtworzenie stanu pierwotnego.

Wymiana dachu – chcesz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi tej kwestii? Bez dwóch zdań Twoją ciekawość w tym zakresie zaspokoi akt normatywny, jakim jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane.

Zgodna z prawem wymiana dachu – podsumowanie

Wymiana pokrycia dachowego to poważna, długoterminowa inwestycja, którą warto odpowiednio zaplanować, a następnie krok po kroku zrealizować. Ważne jest nie tylko zaopatrzenie się w wysokogatunkowe materiały wykończeniowe, czy znalezienie profesjonalnej ekipy składającej się z doświadczonych fachowców. Jak zostało powyżej wskazane, istotną rolę odgrywa również spełnienie narzuconych z góry wymogów formalnych. Złym doradcą jest ponadto nadmierny pośpiech oraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Lepiej spokojnie wszystko przemyśleć, zgromadzić niezbędny budżet i raz wydać większą kwotę na wykonanie dachu, niż później borykać się z problemem, takim jak konieczność dokonywania niezbędnych poprawek.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl