Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Wstawienie okna dachowego – pozwolenie czy zgłoszenie?

Wstawienie okna dachowego – pozwolenie czy zgłoszenie?

Wymiana okien to częsty element nie tylko samej budowy, ale także remontu domu. Przygotowując się do zmiany okien dachowych, musisz mieć na uwadze dopełnienie pewnych niezbędnych formalności. Sprawdź, kiedy trzeba uzyskać pozwolenie, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie, w momencie, w którym wystawiasz okna dachowe.

Wymiana okien dachowych a prawo

Większość prac remontowych w Polsce reguluje ustawa, która nazywa się Prawem budowlanym. Zgodnie z informacjami, które znajdują się w tym dokumencie drobne prace, które wykonuje się wokół posesji prywatnej nie wymagają żadnych zgłoszeń do odpowiednich organów. Wśród tych drobnych prac wyróżnia się bieżące konserwacje, remonty oraz prace budowlane. Jeśli prace przy oknach, które zamierzasz wykonać nie wchodzą w ingerencję w ich kolor, rozmiar, podział czy formę budynku – nie musisz nikogo informować o remoncie. Jeśli natomiast chcesz dokonać bardziej istotnych zmian – konieczne jest, abyś zgłosił chęć wykonania remontu lub uzyskał pozwolenie na budowę. Wszystko zależy od tego, jak dużo modyfikacji chcesz dokonać lub co zamierzasz zbudować.

 

Różnica między remontem a przebudową 

Bieżące konserwacje nie wymagają dopełnienia żadnych formalności. Innym przypadkiem jest remont. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego obejmuje on działania, które nie mają wpływu na konstrukcję dachu, przeznaczenie budynku czy też jego kubaturę. Jeśli chodzi o wymianę okien, to określa to sytuację, w której wymiana nie ingeruje w bryłę domu na tyle mocno, by można było mówić o przebudowie.

 

Wówczas wymagane jest jedynie zgłoszenie do chęci przeprowadzenia remontu do właściwego urzędu i w przypadku braku przeciwwskazań, po 30 dniach można rozpocząć pracę. Ustawa doczekała się także nowelizacji w 2020 roku, kiedy doprecyzowano, że wstawienie okien dachowych uznawane jest za przebudowę ze względu na ingerencję w konstrukcję dachu. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Wstawienie okien dachowych – pozwolenie kiedy jest potrzebne?

Praktycznie wszystkie prace remontowe, które wymagają naruszenia obecnej formy dachu, wymagają zatwierdzenia przez urząd. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny wyznacznik, który decyduje o tym, czy dane działania można zakwalifikować jako przebudowę. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy poddasze może być zaadaptowane do celów użytkowych. Innym kryterium jest zachowanie minimum czterech metrów odstępu pomiędzy krawędzią otworu okiennego na dachu lub połaci dachowej a granicą działki budowlanej.

 

Pozwolenie potrzebne jest także wtedy, kiedy:

 

  • budynek jest stawiany od postaw lub bardzo gruntownie przebudowywany;
  • budynek wpisany jest do rejestru zabytków;
  • prace odbywają na terenie Natura 2000 lub wymagają oceny środowiskowej.

 

Wszystkie dokumenty należy wcześniej sprawdzić oraz skierować je w odpowiednie miejsce. Dobrze także sprawdzić czy posiadasz odpowiedni wzór podania, gdybyś nie znalazł ujednoliconego wzoru. Po zgłoszeniu chęci przebudowy, odpowiedni organ w przeciągu 30 dni ma czas na zgłoszenie swoich ewentualnych wątpliwości. Maksymalny czas na wydania pozwolenia to z kolei 65 dni.

 

Jeśli przygotowujesz się do wstawienia lub wymiany okien dachowych, musisz wiedzieć, że jest to proces czasochłonny i niełatwy, ale z pewnością słuszny, jeśli zależy Ci na zrobieniu wszystkiego zgodnie z prawem i bez większych problemów w przyszłości.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl