Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Czym różni się okno połaciowe od wyłazu dachowego?
Czym różni się okno połaciowe od wyłazu dachowego?

Czym różni się okno połaciowe od wyłazu dachowego?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że okna połaciowe i wyłazy dachowe są tym samym elementem konstrukcyjnym – w końcu montuje się je w identycznym miejscu. Jednak pomimo podobieństwa (zwłaszcza pod kątem wizualnym), występują między nimi pewne różnice (dostrzegalne przede wszystkim w roli, jaką mają one do odegrania). Nie wiesz, które rozwiązanie zastosować przy budowie dachu na domu jednorodzinnym? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź najważniejsze informacje!

Z czego wynikają różnice między oknami połaciowymi a wyłazami dachowymi?

Kluczowa różnica pomiędzy oknem a wyłazem dachowym jest dostrzegalna w funkcji, jaką do spełnienia mają te charakterystyczne elementy znajdujące się na połaci dachowej. Okna połaciowe montuje się, aby były one źródłem światła dziennego i skutecznie doświetlały ciemne pomieszczenia na poddaszu. Ich pozostałe zadania to: odpowiednia wentylacja i wymiana powietrza oraz izolacja termiczna i akustyczna, a nawet stworzenie warunków do podziwiania widoków z nieco wyższego pułapu. Okna dachowe, które najczęściej występują w przypadku nowoczesnego budownictwa, mogą mieć różne pozycje otwarcia oraz rozmiary – istnieje możliwość, żeby zainwestować w standardowy produkt albo kupić taki stworzony na wymiar, wedle spersonalizowanego projektu.

Z kolei wyłazy dachowe mają zapewnić dostęp do powierzchni dachu oraz znajdujących się tam urządzeń. Z takiego otworu korzysta się, gdy zachodzi konieczność przeprowadzenia prac remontowych na szczycie budynku. Jest to też droga wyjścia w razie ewakuacji podczas pożaru. Przypadki, w których występuje obowiązek zamontowania wyłazu oraz jego wymaganą wielkość normują przepisy, z jakimi warto zapoznać się podczas budowy domu, czy wykonywania modernizacyjny budynku mieszkalnego.

Wyłazy dachowe i standardowe okna dachowe – czym się różnią?

Okna połaciowe (składające się z ramy, przeszklenia oraz kołnierza uszczelniającego) tworzy się z myślą o estetyce i funkcjonalności w codziennym życiu. Nie tylko zapewniają one dostęp do naturalnego światła słonecznego i gwarantują wentylację, ale też stanowią przykład detalu architektonicznego, który wpływa na atrakcyjność wizualną budynku z zewnątrz, jak i dodaje uroku przestrzeniom mieszkalnym. Możliwość zastosowania zasłon, rolet oraz innych akcesoriów dekoracyjnych sprawia, że okna dachowe są często elementem wpływającym na ogólny charakter wnętrza. Natomiast wyłazy są zaprojektowane do sporadycznego używania, gdy zachodzi konieczność wejścia na dach – na przykład po to, żeby przeprowadzić niezbędne prace naprawcze lub konserwacyjne, zamontować instalację fotowoltaiczną, skontrolować przewody kominowe, czy usunąć zalegający tam śnieg. Oczywiście niekiedy podnosi się klapę, aby przewietrzyć budynek.

Różnice pomiędzy wyłazem dachowym a oknem połaciowym – podsumowanie

Podsumowując, podstawowa różnica między wyłazami dachowymi a oknami połaciowymi wynika z ich przeznaczenia: te pierwsze są używane głównie do celów technicznych i bezpieczeństwa, podczas gdy najważniejszym zadaniem okien dachowych okazuje się zapewnienie domownikom komfortu życia w pomieszczeniach ulokowanych na poddaszu. Dlatego wybór pomiędzy jedną a drugą opcją powinien być podyktowany zwłaszcza funkcją, jaką ma spełniać otwór w dachu, a także indywidualnymi potrzebami użytkowników danego obiektu.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl