Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Jak zabezpieczyć dach przed zimą?

Jak zabezpieczyć dach przed zimą?

Obfite opady śniegu lub marznącego deszczu, chłodny wiatr i utrzymujące się przez dłuższy czas temperatury spadające poniżej zera – zimowe warunki pogodowe są uciążliwe dla ludzi, ale mogą również negatywnie wpływać na materiały, z jakich wykonano poszczególne elementy naszego domu. Na niekorzystne oddziaływanie wymienionych wcześniej zjawisk atmosferycznych szczególnie narażony jest dach, stanowiący zwieńczenie każdego budynku mieszkalnego. Warto więc zadbać o to, aby zwłaszcza w trakcie charakteryzowanej pory roku nie doszło do uszkodzenia tej konstrukcji. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – jak powinno wyglądać prawidłowe zabezpieczenie dachu przed zimą? Podpowiadamy!

Zadanie numer jeden – przeprowadzenie przeglądu dachu przed nadejściem zimy

Punktem wyjścia jest przygotowanie dachu na zimę, a więc wdrożenie określonych działań jeszcze na długo przed tym, zanim pojawią się pierwsze opady śniegu. Prace konserwacyjno-renowacyjne warto przeprowadzić jesienią, a powinno na nie składać się: sprawdzenie stanu pokrycia dachowego, a zwłaszcza elementów łączących i natychmiastowe usunięcie wszelkich usterek, udrożnienie rynien i rur spustowych oraz umycie dachu za pomocą myjki ciśnieniowej. Takie podejście pozwoli uniknąć problemów związanych z ewentualnym zawilgoceniem poddasza, czy zabrudzeniem elewacji.

Zadanie numer dwa – regularne pozbywanie się śniegu zalegającego na dachu

Jak dbać o dach w grudniu, styczniu i lutym, a więc w najchłodniejszych miesiącach w ciągu roku? Zima w Polsce bywa różna – niekiedy praktycznie wcale nie widzi się białego puchu, natomiast są też lata, w których często występują śnieżyce, a przez utrzymujący się w dzień i w nocy mróz ciężki, mokry śnieg przez długi czas zalega na ulicach, chodnikach, trawnikach, drzewach oraz budynkach. Dodatkowo jego waga zwiększa się, gdy nadejdą roztopy. W takich okolicznościach właściciele i zarządcy nieruchomości muszą zająć się regularnym usuwaniem nadmiaru śniegu z powierzchni dachu oraz systemu rynnowego.

Systematyczne odśnieżanie dachu zimą, przebiegające z zachowaniem podstawowych zasad BHP, pozwala uniknąć ryzyka związanego z zawaleniem się całego budynku, czy też oderwaniem lub zniszczeniem jakiejś jego części (na przykład połaci dachowej), co stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników. Oprócz usuwania śniegu z dachu, bez względu na stopień jego nachylenia, warto też mieć na uwadze, aby likwidować zwisające z rynien sople, które także są niebezpieczne.

Jak przygotować dach na zimę? Podsumowanie

Pamiętaj – zimą nawet drobne uszkodzenie połaci dachowej może niekiedy przerodzić się w poważną usterkę, która w skrajnych przypadkach jest w stanie nawet uniemożliwić mieszkańcom przebywanie w ich domu. W związku z tym odpowiednie przygotowanie dachu na zimę, a potem usuwanie zalegającego na nim śniegu, to obowiązek każdego właściciela budynku, któremu zależy na bezpieczeństwie wszystkich użytkowników danego obiektu oraz uniknięciu ewentualnych kar. Minimalizacja zagrożeń dla konstrukcji dachu domu jednorodzinnego oraz ludzi i mienia, wynikająca zarówno ze zdrowego rozsądku, jak i obowiązujących przepisów prawnych, powinna być tutaj uznawana za priorytet.

Zamówienia telefoniczne:

Pokaż numer

Telefon: 500 706 180

Pokaż e-mail

Email: sklep@dekarzonline.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl